Aktualnie czytasz
W Świętokrzyskim przybywa salonów kosmetycznych i fryzjerskich przyjaznych dla chorych na łuszczycę.

W Świętokrzyskim przybywa salonów kosmetycznych i fryzjerskich przyjaznych dla chorych na łuszczycę.

bildeChorzy na łuszczycę w naszym regionie walczą o prawo do normalnego życia. Także do tego, by mogli korzystać z usług kosmetycznych i fryzjerskich.

– Bo nie zawsze spotykamy się z przychylną reakcją. Czasem słyszymy: „ja nie mam nic przeciwko pani/panu, ale co powiedzą inni klienci” – przyznają Andrzej Adamczyk, Mariola Mrowiec, Paulina Czechowska i Krzysztof Stefańczyk ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę. Dlatego zachęcają działające w naszym regionie salony pielęgnacji urody do przystępowania do programu edukacyjnego Derma Friendly. Przeszkoleni bezpłatnie przez edukatorów programu pracownicy tych zakładów mogą w sposób profesjonalny i bezpieczny zająć się pielęgnacją skóry i włosów osób z problemem łuszczycy.


4f32bb0179118  – My nie zarażamy innych. Nie stanowimy dla nikogo zagrożenia. Raczej sami dla siebie, kiedy nasza skóra jest nieodpowiednio pielęgnowana. Dlatego bardzo   ważne jest, żeby osoba wykonująca zabieg na skórze łuszczycowej robiła to   umiejętnie – tłumaczą chorzy.

Z inicjatywy stowarzyszenia w Świętokrzyskim odbywają się szkolenia dla pracowników salonów urody. Do tej pory certyfikat Derma Friendly gwarantujący właściwą obsługę skóry łuszczycowej uzyskało trzynaście zakładów, w tym dziewięć w Kielcach, dwa w Ostrowcu Świętokrzyskim i po jednym w Masłowie i Skarżysku – Kamiennej. Pełna lista z adresami znajduje się na stronie dermafriendly.pl. – Będziemy prowadzić weryfikację salonów, żeby stosowane tam zabiegi były absolutnie bezpieczne dla łuszczyków – dodaje Krzysztof Stefańczyk.

Katarzyna Pyzio, kosmetolog, właścicielka salonu Top Beauty w Kielcach, która uczestniczy w programie, mówi, że na skórę łuszczycową można stosować zabiegi lecznicze i upiększające, które poprawiają jej wygląd i kondycję.

See Also

– Są nawet peelingi chemiczne, w których wykorzystywane są kwasy łagodzące zmiany. Chorzy na łuszczycę też mają prawo wyglądać atrakcyjnie i da się to osiągnąć poprzez odpowiednią pielęgnację – mówi. – Najważniejszy jest dobrze przeprowadzony wywiad, żeby ustalić na co i jak reaguje skóra.

Łuszczyca to niezakaźna, przewlekła zapalna choroba skóry, dotyczy 3-8 proc. populacji .
W Świętokrzyskim może cierpieć na nią od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób. Choroba przebiega z okresami nawrotów i remisji, Leczenie sprawia duże trudności. U podłoża mogą leżeć czynniki genetyczne, zaburzenia immunologiczne oraz czynniki środowiskowe (infekcje bakteryjne i wirusowe), mechaniczne uszkodzenia skóry, stres, nieodpowiednia dieta. Nasilenie jest zróżnicowane: od form lekkich z nielicznymi, niewielkimi zmianami skórnymi po ciężkie postaci ze zmianami zapalnymi i wysiękowymi zajmującymi nierzadko całą powierzchnię skóry.

Źródło … www.echodnia.eu

© 2020 Stowarzyszenie Razem Raźniej. Wszystkie prawa zastrzeżone.